Przewodnicy po Starej Kopalni

Wyjątkowa historia Starej Kopalni to nie tylko dzieje przemysłu i architektury. To również szczególne historie ludzi, którzy tę kopalnie tworzyli i nadal tworzą. Przewodnikami w Starej Kopalni są górnicy, którzy przed laty pracowali w Kopalni Węgla Kamiennego Julia i którzy kopalnię tę znają najlepiej. Są oni żywym źródłem najlepszej wiedzy o tym, jak funkcjonowała kopalnia, jak się w niej pracowało i to oni oprowadzą Państwa, pokazując jak historia przeplata się ze współczesnością.

gornicy

 

Bogdan Klimek
DSC_5424

Ze Starą Kopalnią, a wcześniej Kopalnią Thorez związany jest od początku lat siedemdziesiątych. Pracował między innymi jako górnik, górnik strzałowy i przodowy. Pracował też w kopalniach rud miedzi w Polkowicach i Lubiniu, a także w kopalniach Górnego Śląska. Fascynuje go historia, geografia oraz sport. Jego hobby to oprowadzanie wycieczek.

 

Wiesław Paprotny
DSC_5379

Absolwent Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej. Jego dorobek zawodowy to 32 lata górnictwa podziemnego węgla kamiennego i rud miedzi. Pracował w Kopalni „Wałbrzych”, Zakładzie Wydobywczo-Przeróbczym Antracyt, kopalniach rud miedzi w Polkowicach i Lubinie. W Starej Kopalni najlepiej czuje się w wyrobisku podziemnym, bo tam poza domem i rodziną, spędził najwięcej czasu, rozwiązując liczne problemy bezpieczeństwa, techniczne i ogólnoludzkie. Jego hobby to astronomia, kino francuskie i czas spędzany z wnukami.

Andrzej Partyka
DSC_5440

Pracował w Kopalni „Wałbrzych”, Zakładzie Wydobywczo-Przeróbczym Antracyt i w Kopalni „Nowa Ruda” pole Słupiec. Był ślusarzem pod ziemią, ratownikiem górniczym, próbobiorcą wyrzutowym, mechanikiem sprzętu ratowniczego, maszynistą lokomotyw dołowych, metaniarzem. W Starej Kopalni największym sentymentem darzy maszyny wyciągowe. Jego hobby to modelarstwo i działka.

Jerzy Światowy
DSC_5405

Absolwent Wydziału Górniczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o specjalności Techniczna Eksploatacja Złóż. Swoją pracę w górnictwie rozpoczynał jako stypendysta Kopalni Thorez w Wałbrzychu, następnie pracował na stanowiskach nadgórnika transportu dołowego, sztygara zmianowego i oddziałowego oraz sztygara transportu dołowego w dozorze wyższym. Jego drugim wyuczony zawód to nauczyciel muzyki. W tej roli spełnia się w Wałbrzyskim Ognisku Muzycznym. Wielką zaletą pracy w Starej Kopalni jest dla niego fakt, że swoją siedzibę ma tutaj Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych, w którym jest czynnym kontrabasistą.

Stanisław Zubalski
DSC_5403

Pracował w Kopalni „Wałbrzych” oraz w Zakładzie Przeróbczo-Wydobywczym Antracyt jako osoba dozoru w dziale górniczym. W Starej Kopalni najbardziej lubi park maszynowy. Jego hobby to muzyka klasyczna i działka.