Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Projekt bez tytułu (4)

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że dwa projekty złożone przez Starą Kopalnię do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskały dofinansowanie. Łączna kwota dofinansowania to przeszło 80 tysięcy złotych.

DOFINANSOWANE PROJEKTY:

Kolekcjonerzy przeszłości

Projekt wyróżnia oryginalna koncepcja, w której stała grupa dzieci i młodzieży tworzy własną wystawę za sprawą przeszukiwania zawartości magazynów Muzeum Przemysłu i Techniki w Starej Kopalni (pod czujnym okiem muzealników i animatorów) oraz za sprawą wizyt studyjnych w innych muzeach o zbliżonym profilu, uczestnictwa w warsztatach poznawczych i międzypokoleniowych z dawnymi górnikami, dzięki którym eksponaty uzyskają unikalne, żywe historie. Adresaci projektu dodatkowo tworzą grę terenową „Maszyna wyciągowa” po wystawie, dla swoich rówieśników nie biorących udziału w przeszukiwaniu magazynów, dzięki czemu oferta edukacyjna Starej Kopalni rozszerza się o zajęcia stworzone z perspektywy dzieci i młodzieży.

Projekt kończy wernisaż. Planowane jest również wydanie katalogu dotyczącego stworzonej wystawy, opisującego dodatkowo grę terenową. Katalog będzie również służył jako dodatkowy materiał edukacyjny dla szkół i nauczycieli.

Z projektem ruszamy jeszcze w tym tygodniu. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej www.starakopalnia.pl oraz profilu na Facebooku https://www.facebook.com/nowakopalnia/

 

W górniczym labiryncie

Głównym celem projektu „W górniczym labiryncie”, w którym m.in. przeprowadzony zostanie konkurs oparty o międzypokoleniowe poszukiwanie własnych, rodzinnych górniczych historii oraz warsztaty artystyczne jest aktywizacja twórcza i budzenie kreatywności dzieci i młodzieży dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. W projekcie opowieści i archiwalne obrazy przełożone zostaną na język sztuki, za sprawą stworzenia unoszącej się w powietrzu instalacji „w górniczym labiryncie” zawierającej przetworzone fotografie, grafiki, kaligraficznie komponowane fragmenty opowieści oraz żywe, dynamicznie zmieniające się elementy. Nie bez znaczenia będzie symbolika labiryntu jako elementu ponownego przejścia, powrotu (również do korzeni). Dzieci i młodzież zagłębią się nie tylko w tajnikach przeszłości, sztuk wizualnych, ale też dźwięków i światła, które same będą tworzyć. Zadanie angażuje również grupę dawnych górników. Projekt będzie realizowany we współpracy z lokalnymi szkołami.

Już na przełomie kwietnia i maja rusza edycja konkursowa i warsztaty w szkołach. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej www.starakopalnia.pl oraz profilu na Facebooku https://www.facebook.com/nowakopalnia/

 

 

zonkile

Żółte żonkile. Uroczystości obchodów 74. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Szanowni Państwo,

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Publiczne Gimnazjum Nr 6 im. Janusza Korczaka w Wałbrzychu oraz  Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Komisji Edukacji Narodowej w Wałbrzychu zapraszają na uroczystości związane z obchodami 74. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

W programie uroczystości:

- występ artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum Nr 6 w Wałbrzychu pt.: „Słowo, które nie ginie nigdy”

- przedstawienie przygotowane przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi pt.: „A jedyna broń to… liczba”.

Data: 26.04.2017 środa, godzina 10:00

Miejsce: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, Galeria B5

Zapraszamy klasy szkolne pod opieką nauczycieli do udziału w tym uroczystym wydarzeniu edukacyjnym.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc (150) prosimy o zgłaszanie szkół chętnych do udziału w nim do wtorku 25 kwietnia, do godziny 10:00.
Zgłoszenia prosimy wysyłać pod adres wm@starakopalnia.pl lub pod numerami telefonów: 74 667 09 05 lub 74 667 09 15

DINING IN TOKYO

Z okazji tegorocznej Nocy Muzeów w nocy z 20 na 21 maja 2017 r. Stara Kopalnia po raz kolejny proponuje specjalne, darmowe, godzinne zwiedzanie, pełne aury tajemniczości.
Kopalniane szyby, wagoniki z węglem oraz postindustrialne przestrzenie wypełnione zabytkowymi maszynami wraz z narracją przewodników – byłych górników stanowią esencję przemysłowej historii Zagłębia Dolnośląskiego.

Zwiedzanie Starej Kopalni obejmuje trasę podziemną, naziemną oraz wjazd na wieżę widokową. Proponujemy dwie alternatywne trasy zwiedzania:
1. Sztolnia ćwiczebna i chodnik podziemny – kuźnia – wieża widokowa; godziny zwiedzania ➡ godz. 20:30 / 21:30 / 22:30
2. Sztolnia ćwiczebna i chodnik podziemny – kuźnia – maszynownia; godziny zwiedzania ➡ godz. 20:00 / 21:00 / 22:00 / 23:00.
Uwaga ❗Konieczne jest wcześniejsze dokonanie telefonicznej (74 667 09 70) lub mailowej (recepcja@starakopalnia.pl) rezerwacji miejsc. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Serdecznie zapraszamy!

raj tv

„RAJ. TUTORIAL” NA WEEKEND

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu i Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA zapraszają
na weekendowe prezentacje spektaklu „RAJ. TUTORIAL” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego.
W niezwykłych przestrzeniach Starej Kopalni, spektakl poradnikowy o szczęściu i marzeniach.
O raju i o tym, jak do niego dotrzeć… Spektakl bez traumy, bez przekleństw, bez przemocy,
przepełniony muzyką, ruchem i dobrą energią. Spektakl, który relaksuje i przenosi do innego świata.
Pozwólmy sobie na marzenie! Odważmy się być sobą albo kimkolwiek innym!

PRZYJDŹ! ZOBACZ! POCZUJ SIĘ JAK W RAJU!

Spektakl inspirowany wątkami z powieści „Middlesex” Jeffreya Eugenidesa.

22 kwietnia 2017 / godz. 19.00 / Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA / Budynek: 8B
23 kwietnia 2017 / godz. 18.00 / Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA / Budynek: 8B

Partner Spektaklu: Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA

tekst: Hubert Sulima, Jędrzej Piaskowski i zespół aktorski
reżyseria: Jędrzej Piaskowski
dramaturgia: Hubert Sulima
konsultacja dramaturgiczna: Magda Kupryjanowicz
przestrzeń i kostiumy: Mirek Kaczmarek
wideo: Marta Nawrot
wokal: Maria Magdalena Kozłowska
muzyka: Jan Tomza-Osiecki
choreografia: Mikołaj Karczewski

obsada:
Angelika Cegielska, Sara Celler-Jezierska, Maria Magdalena Kozłowska [g], Roksana Lewak,
Mirosława Żak, Mikołaj Karczewski [g], Ryszard Węgrzyn

REZERWACJA BILETÓW: Biuro Współpracy z Publicznością / tel. 74 648 83 01 (do 03); http://bilety.teatr.walbrzych.pl/

 

 

str.1str.2

PLAKAT A2_MOC MASZYN (4)

 

Drodzy Państwo,

w dniach 1-3 maja Stara Kopalnia pokaże MOC!
Zapraszamy do udziału w trzydniowym święcie motoryzacji pod nazwą MOC MASZYN. Każdy dzień to inne pojazdy, atrakcje i zabawy.
1 maja to dzień pojazdów specjalistycznych - swoje pojazdy zaprezentują: Państwowa Straż Pożarna, Komunalnik, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Wodociągi, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska, Policja oraz Muzeum Militariów i Broni. W godzinach 12:00-18:00 będzie można poczuć się jak policjant, wsiąść do pojazdu wojskowego, wziąć udział w konkursach, a także zobaczyć pokaz siły bojowej straży pożarnej, czy też ratownictwa drogowego.
1 maja to także finał akcji Bezpieczny kierowca. Do godz. 15:00 odbywać się będą zawody. Godz. 16:00 to pokazy, a godz. 17:00 wręczenie nagród.
STREFA DZIECI 1 maja to królestwo ceramicznych pojazdów. Dzieci będą malować, dekorować i ozdabiać małe pojazdy przygotowane przez Centrum Ceramiki Unikatowej.
1 dzień motomajówki zakończymy pokazem KINA SAMOCHODOWEGO.

2 maja to dzień pojazdów rajdowych. Plac eventowy Starej Kopalni zapełnią miłośnicy aut rajdowych ze swoimi pojazdami. Swoją niezwykle bogatą kolekcję pojazdów pokaże również Pan Jerzy Mazur. Wśród eksponatów z Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych Pana Mazura na terenie Starej Kopalni zobaczymy m.in. jedno z niewielu na świecie Porsche GT3 RS. W godzinach 12:00-18:00 będziemy rozgrywać ciekawe konkurencje związane z motoryzacją. O godz. 17:00 w kawiarni Sztygarówka odbędzie się spotkanie z Panem Jerzym Mazurem oraz z Panem Pawłem Drahanem pn. „Rajdowy świat wczoraj i dziś”.
W STREFIE DZIECI na najmłodszych będą czekać bańki mydlane, balonowe zwierzątka i malowanie buziek. Dzień ponownie zakończymy pokazem filmu w ramach KINA SAMOCHODOWEGO o godz. 21:00.

3 maja to dzień pojazdów zabytkowych. Zachęcamy wszystkich wałbrzyszan do zabawy z nami w stylu retro. Stowarzyszenie Moto Weteran, a więc najwięksi pasjonaci zabytkowych pojazdów zapełnią nasze Centrum swoimi maszynami. Zachęcamy rodziców, aby dzieci zabrały ze sobą do Starej Kopalni swoje rowerki, hulajnogi i razem z nami na specjalnie przygotowanym torze wzięli udział w konkursie pchaczy. Wśród zabaw przewidujemy również finał konkursu retro elegancji, a więc zachęcamy do zabawy i odwiedzenia Starej Kopalni w strojach retro. W tej samej konwencji przygotowujemy 3 maja STREFĘ DZIECI – retro gry w maxi formacie, a więc świetna zabawa gwarantowana! Zakończeniem dnia będzie kolejny film w ramach pokazów KINA SAMOCHODOWEGO.

Przez wszystkie trzy dni naszej zabawie będzie towarzyszyć muzyka DJ’a. Przewidujemy również strefę gastronomiczną.

Podczas motoryzacyjnej majówki nasi Partnerzy z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST PARK przygotują ekspozycję swoich produktów. Wałbrzych to niewątpliwie MIASTO MOTORYZACJI. To będzie nasze wspólne motoryzacyjne wydarzenie, do którego zachęcamy wszystkich mieszkańców Aglomeracji Wałbrzyskiej oraz turystów.
Co ważne – wszystkie atrakcje są bezpłatne. Na uczestników konkursów czekają ciekawe nagrody. Gwarantujemy niezapomniane przeżycia.

W tych dniach Stara Kopalnia jest również otwarta dla zwiedzających. Przygotowujemy więcej wejść z przewodnikami, aby każdy mógł poznać nasze Centrum i odwiedzić je z rodzinami i znajomymi.

W dniach 30-31 marca w Starej Kopalni odbyła się naukowa konferencja pn. „MUZEA GEOLOGICZNE. Kolekcje, ekspozycje, popularyzacja – w 100 rocznicę urodzin Eufrozyna Sagana.” Na spotkaniu gościliśmy przedstawicieli większości polskich muzeów przyrodniczych.

Jednocześnie konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy pn. „Ślady… Eufrozyn Sagan i życie zapisane w kamieniu”, na którą składają się fotografie, dokumenty i wybrane eksponaty z liczącej ponad 4 tys. okazów kolekcji makroflory i fauny karbońskiej Eufrozyna Sagana, zdeponowanej w Starej Kopalni.

rzecznik1

 

 

28 marca Starą Kopalnię odwiedził Rzecznik Praw Obywatelskich p. Adam Bodnar. Rzecznik wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami organizacji pozarządowych, którego tematem było stosowanie praw obywatela w w praktyce – ich respektowanie, problemy z ich realizacją oraz występowanie ewentualnych praktyk dyskryminacyjnych.

rzecznik2

unigor

W Starej Kopalni rusza Górniczy Uniwersytet Otwarty

3 kwietnia 2017 r. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu w ścisłej współpracy ze środowiskami górniczymi rozpoczyna nowy cykl spotkań, wykładów i prelekcji pn. Górniczy Uniwersytet Otwarty. Z okazji powstania nowego stowarzyszenia zrzeszającego górników, nazwanego „Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza” i z inicjatywy górników, zapraszamy na cykliczne spotkania poświęcone tematyce górniczej. Co miesiąc odbywać będą się wykłady i prelekcje prezentujące górnicze tematy i ciekawostki. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca zapraszamy o godzinie 17:00 do Kawiarni Sztygarówka, wstęp wolny. Pierwszy wykład inaugurujący Górniczy Uniwersytet Otwarty wygłosi mgr inż. Andrzej Winnicki. Spotkanie 3 kwietnia poświęcone będzie likwidacji wałbrzyskich kopalń. Tematy kolejnych spotkań podawać będziemy systematycznie przed każdym spotkaniem. Zapraszamy!

Górniczy Uniwersytet Otwarty to projekt realizowany w ścisłej współpracy Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu ze Stowarzyszeniem Gwarkowie Thoreza oraz innymi wałbrzyskimi stowarzyszeniami górniczymi.

Specjalna świąteczna edycja Górniczego Uniwersytetu Otwartego będzie miała miejsce podczas Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka 2017 w Wałbrzychu. Będzie to propozycja nie tylko dla górników, ale też dla wszystkich zainteresowanych, studentów i osób dorosłych. Specjalnie skonstruowany program wykładów, spotkań, prelekcji, pokazów filmowych, dotyczących tematyki związanej z węglem, rozumianym w bardzo szerokim ujęciu: geologicznym, chemicznym, biologicznym, ekologicznym, przemysłowym, artystycznym, futurystycznym. Specjalnie zaproszeni goście w ciekawy i popularnonaukowy sposób opowiedzą o wybranych zagadnieniach. Udział w uniwersytecie jest i będzie bezpłatny.

Specjalnie dla Państwa szykujemy weekend pełen atrakcji i niezapomnianych przeżyć. Więcej szczegółów podamy wkrótce.

MOC MASZYN_billboard (2)

123428Next