Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

DSC09410

Już za miesiąc wyjątkowy wieczór z ambasadorem Wałbrzycha Markiem Arcimowiczem.

LUDZIE DUCHY – tak nazywa się osoby dotknięte problemem albinizmu w Tanzanii.
Od narodzin żyją w ciągłym zagrożeniu kalectwem lub śmiercią.
Według wierzeń Tanzańczyków eliksir wytworzony z ciał albinosów ma przynosić szczęście i bogactwo.
O losach albinosów w tanzańskiej społeczności, znana podróżniczka Martyna Wojciechowska, zrealizowała doceniany już na całym świecie film dokumentalny, nagrodzony również na Festiwalu Telewizyjnego w Monte Carlo.

Stara Kopalnia, wraz z towarzyszem jej podróży – Markiem Arcimowiczem, fotografem, podróżnikiem, ambasadorem Wałbrzycha, wieloletnim współpracownikiem National Geographic – zapraszają Państwa na wystawę przejmującego fotoreportażu z codzienności ludzi dotkniętych bielactwem.

Wystawa pod nazwą „Ludzie duchy” to kilkadziesiąt fotogramów autorstwa pana Marka, opatrzonych komentarzem, zawierająca między innymi fotografię, która ukazała się na okładce polskiej edycji czasopisma National Geographic w maju 2015 roku.

Wiernisaż 24 marca o godz. 18.00 – budynek Galerii Sztuki B5.
W trakcie wernisażu usłyszą Państwo afrykańską muzykę perkusyjną, zagraną na żywo przez zespół Foliba.

Po wernisażu – o godz. 19:00 – zapraszamy do Caffe Sztygarówka na wieczór z autorem w ramach naszego cyklu spotkań z podróżnikami „Poza horyzont”.
Po spotkaniu – koncert Foliby.

Prosimy zarezerwować więcej czasu na ten piękny, bogaty wieczór w Starej Kopalni!

Wystawa trwać będzie do 28 maja 2017.
Wstęp bezpłatny, w godzinach 10.00-18.00.

labirynt

 

LABIRYNT – to nowoczesna forma spektaklu, będąca połączeniem teatru i współczesnych technologii. Jest to niezwykłe miejsce, w którym czas zatrzymuje się na chwilę, a uczestnik może zastanowić się nad najważniejszymi pytaniami jakie człowiek stawia sobie w życiu. Przedstawienie składa się z jednego widza i jednego aktora.

Ze względu na specyficzny charakter przedstawienia (wejście co 10 minut) prosimy o rezerwację telefoniczną uczestnictwa pod numerem telefonu: 514 020 667.
Czas trwania przedstawienia: 45 minut.
WEJŚCIE BEZPŁATNE!

Uczestnicy wchodzą do labiryntu pojedynczo w odpowiednich odstępach czasu. Przed wejściem otrzymują : odtwarzacz mp­3, słuchawki i niewielki lampion. Przez 11 komnat labiryntu widza prowadzi głos słyszany w słuchawkach.

Przedstawienie ma charakter interaktywny w związku z czym w poszczególnych komnatach na uczestników czekają zadania do wykonania, o których poinformuje głos w słuchawkach. Wszystkie komnaty są ze sobą powiązane i tworzą swoisty proces, przez który każdy z uczestników przechodzi indywidualnie. W połowie przedstawienie uczestnik ma możliwość decyzji kontynuacji zwiedzania lub opuszczenie labiryntu.

Spektakl jest przeznaczony dla młodzieży i dorosłych oraz dostępny w polskiej i angielskiej wersji językowej, projekt „ LABIRYNT” istnieje 7 lat wystawiany był w wielu miastach zarówno w Polsce jak i za granicą oraz wszędzie spotykał się z dużym zainteresowaniem.

 

plakat a3 WAŁBRZYCH NA PTAK

 

Wałbrzych na pTAK to impreza adresowana do uczniów wałbrzyskich szkół podstawowych i gimnazjów, która ma na celu m.in. uwrażliwienie na przyrodę i podnoszenie stanu świadomości ekologicznej. W Starej Kopalni odbędzie się finał międzyszkolnego konkursu na najciekawszą prezentację multimedialną pt. „Nasze dziuplaki”. Finałem akcji będzie wykonywanie przez uczniów budek dla ptaków w przestrzeniach Starej Kopalni. 
Krzysztof Żarkowski gratulujemy pomysłu i inicjatywy!
Koordynatorem akcji jest Zespół Szkół nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Wałbrzychu i Nadleśnictwo Wałbrzych.

 

planning road trip

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie podróżnicze w Starej Kopalni w ramach naszego cyklu „Poza horyzont”.
Tym razem w niezwykłą podróż zabierze nas Małgorzata Szumska – aktorka teatru lalek, life coach, instruktor jogi, pisarka, autorka książki Zielona Sukienka nominowanej do nagrody Traveler za swoją prelekcję „Zielona Sukienka, sentymentalna podróż na wschód”, wielokrotnie nagradzana na polskich festiwalach podróżniczych.
Podczas spotkania autorka i podróżniczka opowie o swojej podróży na Filipiny. Małgorzata Szumska poleciała na skąpane w słońcu wyspy, by pomagać mieszkańcom w odbudowie ich domów zburzonych przez potężny tajfun. Na miejscu spotkała ludzi, którzy opowiadają o swoich niezwykłych, wzruszających przeżyciach, o filipińskich obyczajach, religii, przyjaźniach i miłościach… Z rozmów wyłania się barwny obraz kraju i jego mieszkańców, pełnych optymizmu, wytrwale szukających szczęścia, ale też doświadczonych przez los – dotkniętych kataklizmem i niedostatkiem. Autorka stara się odkryć prawdziwe Filipiny i znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy można zapomnieć o tajfunie? Czy na rajską wyspę wróci spokój? I o czym marzą Filipińczycy?
Zapraszamy na wydarzenie i do dyskusji z autorką.

16422916_1007686705999024_3528933383330225147_o

Konferencja ,,Czas na kobiety” jest jedną z dziesięciu tego typu imprez organizowanych w całej Polsce wspólnie przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet i Fundację Coca Coli w Atlancie.
Celem projektu jest aktywizacja zawodowa i społeczna Polek. KOBIETY, jeśli jesteście aktywne zawodowo, chcecie zmienić ścieżkę kariery, potrzebujecie wzmocnienia i wiedzy na temat Waszych praw, szans i możliwości, to dla Was jest ten projekt. Jeśli chcecie założyć własne firmy, czujecie się zagrożone wykluczeniem ze względu na wiek (50+) lub jesteście matkami chcącymi wrócić na rynek pracy, to dla Was też organizujemy nasze konferencje. Dajcie sobie szansę, przeczytajcie program tej najbliższej, w Wałbrzychu, i rejestrujcie się! Bo teraz jest CZAS NA KOBIETY!

Udział w konferencji jest BEZPŁATNY!

PLAN KONFERENCJI:

9:00 – 9:45: Kobiecy networking – Rejestracja uczestniczek

10:00 – 12:30: I BLOK – WIEDZA – WZMACNIANIE KOBIET

1. Rozpoczęcie – Dorota Warakomska

2. Kobiety – Polki XXI wieku – Nasze prawa, nasze szanse. Nasza solidarność – Dorota Warakomska, Marta Lempart

3. Korzyści z obecności kobiet w gospodarce – dr Ewa Rumińska-Zimny

4. Sytuacja kobiet na lokalnym rynku pracy – Marzena Radochońska, Magdalena Victor

- Bariery, wyzwania i dobre praktyki – Szukamy rozwiązań – dyskusja – prowadzenie – Dorota Warakomska;

udział: m.in. Małgorzata Beślerzewska, Estera Grabarczyk, Zdzisława Leszczyńska-Chruścik, Sylwia Petryna, Daniela Sprytula, Grażyna Urbańska, Agata Zborowska

Temat: jak pokonywać bariery, wyzwania i stereotypy. Dobre praktyki na dolnośląskim rynku pracy, dyskusja z przedstawicielkami władz samorządowych, instytucji rynku pracy, przedsiębiorczyń, III sektora i kobiet z inicjatywą.

5. Teraz jest czas na kobiety. Nasz czas! Wykorzystajmy go, działajmy razem na rzecz naszych praw, naszych szans, naszej wolności – Podsumowanie części plenarnej

13:00-13:30: PRZERWA LUNCHOWA

13:30-15:00: II BLOK – WARSZTATY (1 warsztat – do wyboru)

1. Firma – instrukcja obsługi (Agata Zborowska)

2. Samorealizacja i działanie z entuzjazmem (Barbara Żurakowska)

3. Druga strona lustra – mój potencjał (Mariola Fanselow)

15:00-15:15 PRZERWA KAWOWA (15 min.)

15:15-16:45: III BLOK – WARSZTATY (1 warsztat – do wyboru)

1. Zmień swoje życie finansowe – własna firma (Sylwia Petryna)

2. Samorealizacja i działanie z entuzjazmem (Barbara Żurakowska)

3. Druga strona lustra – mój potencjał (Mariola Fanselow)

16:45-17:00: PODSUMOWANIE PLENARNE, ZAKOŃCZENIE – kobiety mają głos i nie boją się go użyć! –Dorota Warakomska, Elżbieta Polewska, Ewa Rumińska-Zimny

Obowiązuje rejestracja!!

ZAREJESTRUJ SIĘ:
https://www.kongreskobiet.pl/pl-PL/text/inicjatywy/czas_na_kobiety/walbrzych

b-konopka

Bogdan Konopka.
Fotograf mieszkający od lat w Paryżu. Ikona i nestor fotografii analogowej. Jeden z twórców kierunku fotografii elementarnej – łączącej realizm, dokument i metafizykę – fotografii trudniejszej, bardziej wymagającej, bijącej w stronę odbiorcy czystą, nieozdobioną prawdą.

„Duch miejsc – niewidzialne miasto – niesklasyfikowane dziedzictwo”. Tak o swoich pracach opowiada Autor.

Spośród nich proponujemy Państwu legendarną, pokazywaną w najbardziej prestiżowych miejscach w Europie i na świecie wystawę „Szary Paryż”.
Fotografie są kontrastem do stworzonego w naszych umysłach pięknego, romantycznego obrazu Paryża. Pokazują jego „szarą twarz”.

Czy i Wałbrzych nie ma dwóch twarzy?

Wystawa „Szary Paryż w Wałbrzychu” zorganizowana z okazji 10-lecia Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego i we współpracy z nim.
Miejsce: budynek B10 – szyb, 3 piętro (bliżej z parkingu od ul. Wysockiego).
Wstęp: bezpłatny.
Czas trwania: do 6 marca 2017

RAJ_TV

RAJ. TUTORIAL

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu i Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA zapraszają na premierowe pokazy spektaklu „RAJ. TUTORIAL” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego.
W przestrzeniach Starej Kopalni, spektakl poradnikowy o szczęściu i marzeniach. O raju
i o tym, jak do niego dotrzeć… Spektakl bez traumy, bez przekleństw, bez przemocy.

W„Raj. Tutorial”, twórcy w kilku krokach przedstawią, jak poprzez prosty gest możemy stać się lepszą wersją samych siebie. Bez granic, bez płci, wolni, wobec nowych możliwości.
„Raj” to fantazja o idealnym społeczeństwie w idealnym świecie w muzyczno-tanecznej formie.

 

„Wszystko nam mówi, że mamy być kimś konkretnym, sobą – nie inni, właśnie tacy. Ale przecież czasem chcielibyśmy być kimś innym. Może świat lepiej wygląda z perspektywy śliwki albo ślimaka. Może chętnie byśmy się nimi stali, gdybyśmy wiedzieli, kim są.

Pozwalamy marzyć! Dajemy sobie szansę!” – mówią twórcy spektaklu.

Spektakl inspirowany wątkami z powieści „Middlesex” Jeffreya Eugenidesa.

Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA jest Partnerem Spektaklu.

tekst: Hubert Sulima, Jędrzej Piaskowski
reżyseria: Jędrzej Piaskowski
dramaturgia: Hubert Sulima
konsultacja dramaturgiczna: Magda Kupryjanowicz
przestrzeń i kostiumy: Mirek Kaczmarek
wideo: Marta Nawrot
wokal: Maria Magdalena Kozłowska
muzyka: Jan Tomza-Osiecki
choreografia: Mikołaj Karczewski

obsada:
Angelika Cegielska, Sara Celler-Jezierska, Maria Magdalena Kozłowska [g], Roksana Lewak,
Mirosława Żak, Mikołaj Karczewski [g], Ryszard Węgrzyn

PREMIERA:
17 lutego 2017 / godz. 19.00 / Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA / Budynek: 8B
18 lutego 2017 / godz. 19.00 / Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA / Budynek: 8B
19 lutego 2017 / godz. 18.00 /  Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA / Budynek: 8B

REZERWACJA BILETÓW: Biuro Współpracy z Publicznością / tel. 74 648 83 01 (do 03); http://bilety.teatr.walbrzych.pl/

DSC_4586

14 lutego zapraszamy zakochanych do Starej Kopalni, gdzie w Centrum Ceramiki Unikatowej pary będą miały wyjątkową i niepowtarzalną możliwość udziału w zajęciach artystycznych niczym w filmie „Uwierz w ducha” ❤️❤️
Oferta jest limitowana. Przewidujemy warsztaty w kameralnym gronie, a więc warto zarezerwować już dziś koło garncarskie:)
szczegóły i zapisy: marketing1@starakopalnia.pl; tel. 74 667 09 15
koszt godzinnych zajęć to 40 zł od pary.
Po warsztatach zapraszamy do naszej kawiarni Sztygarówka na lampkę wina i walentynkowe ciasto. Niech ten dzień będzie wyjątkowy i romantyczny!

Walentynkowe upominki – ręcznie wykonane, artystyczne, wyjątkowe. Zapraszamy do odwiedzenia naszego Centrum Ceramiki Unikatowej, gdzie 14 lutego będziemy dekorować porcelanowe kubki – pierwsze już są gotowe :-) na warsztatach każdy z pomocą naszych ceramików będzie mógł stworzyć swój niepowtarzalny prezent walentynkowy. Koszt to jedyne 15 zł.
Na zajęcia prowadzimy zapisy: marketing1@starakopalnia.pl; tel. 74 667 09 15.
Zapraszamy każdego, kto chce przygotować z nami niezapomniany podarunek.

DSC_4557_1

springer2

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu wraz z Biblioteką pod Atlantami w Wałbrzychu zapraszają na spotkanie autorskie z Filipem Springerem.

Kolejne spotkanie Autora z wałbrzyską publicznością związane jest z najnowszą książką „Miasto Archipelag”. Swoją podróż po Archipelagu Springer rozpoczął właśnie w Wałbrzychu i na początku tej podróży spotkał się z wałbrzyszanami w Bibliotece pod Atlantami.

Miasto Archipelag
Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Filip Springer przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald’sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. Z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wśród bolączek, trosk i nadziei bohaterów reportażu można odnaleźć także te, które są udziałem mieszkańców całej Polski – i tej małomiasteczkowej, i wielkomiejskiej.

Serdecznie zapraszamy.
15 lutego 2017, godzina 17:00, Kawiarnia Sztygarówka w Starej Kopalni

Kilkuset gości przybyło na otwarcie wystawy pn. Triennale Sztuki Wałbrzyskiej 2017, które miało miejsce 27 stycznia w Centrum Ceramiki Unikatowej Starej Kopalni. Wystawa to ponad 140 prac, w tym obrazy multimedialne.

TRIENNALE ukazuje wielorakość trendów i artystyczne zróżnicowanie w poszukiwaniu własnej drogi twórczej, każdego z osobna artysty.
Warto dokładniej przyjrzeć się dziełu każdego twórcy, aby dostrzec, jak wiele w tym gronie mamy indywidualności, jak wiele stylów, gdzie tradycja mierzy się z nowoczesnością, dając nowe, często zaskakujące efekty. Wyobraźnia twórców nie zna granic, co wyraźnie widać w ekspozycji aktualnego TRIENNALE. Szczególnie cieszy fakt, że TRIENNALE jest okazją do aktywizowania twórców dojrzałych, a młodym daje szansę na pokazanie swojej indywidualności twórczej.

Autorzy:
Teresa Anniuk-Gulak Paulina Brzezińska Maria Bor Zofia Czerw Kasia Fiołek – Szymala Agnieszka Hundert-Wawrzyniak Halina Jasionowska Krzysztof Jędrzejec Eugeniusz Kiszczak Joanna Krajewska Krystian Leńczuk Stanisław Możdżeń Dominik Mysiak Barbara Mucha Jan Pałka Marzena Prokopowicz Janina Sakowicz Ilona Sapka Małgorzata Rzempowska-Skóra Jagoda Stączek Norbert Wawrzyniak

9

 

10

 

11

 

12

 

14

 

15

 

16

123426Next