Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

 

do druku_zaproszenie_wierzch_198_210_3mm

W dniach 30 – 31 marca  w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „MUZEA GEOLOGICZNE. Kolekcje, ekspozycje, popularyzacja -  w 100 rocznicę urodzin Eufrozyna Sagana”.  Pojawią się na niej naukowcy, kierownicy i przedstawiciele większości polskich muzeów przyrodniczych, a także  instytutów naukowych oraz parków tematycznych posiadających w swoich zbiorach kolekcje geologiczne i paleontologiczne (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań, Jelenia Góra, Gliwice, Wrocław, Krasiejów). Gościem zagranicznym  będzie dr hab. Ronny Röẞler, dyrektor Museum für Naturkunde w Chemnitz, jeden z europejskich autorytetów naukowych w dziedzinie badań skamieniałych lasów z permo-karbonu (290 – 300 mln lat temu) oraz zamieszkujących je zwierząt.

Konferencja jest zorganizowana dla uhonorowania 100 – lecia urodzin wałbrzyskiego paleobotanika i muzealnika Eufrozyna Sagana, który w listopadzie zeszłego roku otrzymał, dzięki staraniom Fundacji Museion i pracowników Starej Kopalni, tytuł „Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha”. Oprócz omówienia sylwetki Eufrozyna Sagana oraz oceny jego wkładu do nauki na konferencji poruszone zostaną kwestie kluczowego znaczenia Wałbrzycha w badaniach paleobotanicznych prowadzonych od XVIII w. oraz współczesne problemy prezentacji zbiorów geologicznych i popularyzacji nauk o Ziemi.

Konferencja zaczyna się o godzinie 10.00, wstęp na nią jest wolny.
30 marca o godzinie 17.00 zapraszamy na otwarcie wystawy zatytułowanej „Ślady… Eufrozyn Sagan i życie zapisane w kamieniu”, na którą złożą się fotografie, dokumenty i wybrane eksponaty z liczącej ponad 4 tys. okazów kolekcji makroflory i fauny karbońskiej Eufrozyna Sagana zdeponowanej w Starej Kopalni. Można będzie obejrzeć słynną (jedną z dwóch na świecie) skamieniałość wija oraz, przywiezioną specjalnie na tę okazję z Niemiec, skamieniałość pajęczaka Schneidarachne saganii nazwaną tak od nazwiska wałbrzyskiego odkrywcy. Większość rzadkich i cennych dla nauki eksponatów będzie pokazana publicznie po raz pierwszy. Obok nich zaprezentowane zostaną liczne prace plastyczne, które Eufrozyn Sagan tworzył od lat 40-tych do końca 80-tych XX w. pochodzące ze zbiorów rodziny, ukazujące osobowość naszego bohatera w  zupełnie nowym i zaskakującym świetle. Współczesnym akcentem będą prace grupy młodych wałbrzyskich twórców (Paulina Brzezińska, Krystian Leńczuk, Jagoda Stączek i Małgorzata Rzempowska – Skóra) inspirowane tajemnicą i pięknem geologii oraz życiem i działalnością Eufrozyna Sagana. Całość koncepcji przestrzennej wystawy opracowała Pani Maria Bor, a towarzyszyć jej będą elementy dźwiękowe stanowiące pomost w „krainę poezji”.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obydwu wydarzeniach, upamiętniających postać wybitnego wałbrzyskiego naukowca Eufrozyna Sagana

przekrój-1

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Przekrój przez Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu” w piątek 7 kwietnia 2017 o godzinie 18:00 w Centrum Ceramiki Unikatowej w Wałbrzychu.
Wystawa, na której będą zaprezentowane prace wykonane podczas plenerów bolesławieckich, to efekt współpracy Starej Kopalni z Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki.
Tradycja organizowania Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno – Rzeźbiarskich w Bolesławcu sięga roku 1963 kiedy to artysta rzeźbiarz Jerzy Boroń dał początek Dolnośląskim Plenerom, to właśnie od nich wszystko się zaczęło. Program tych artystycznych spotkań został opracowany już w 1963 roku przez artystów, którzy w nich uczestniczyli. Do roku 1967 głównymi ośrodkami przyjmującymi artystów zjeżdżających z całej Polski były Bolesławiec, Chocianów, Ziębice i Oleśnica. Wydarzeniami towarzyszącymi działaniom plenerowym były i w dalszym ciągu są Wystawy połączone z prelekcjami, spotkania autorskie i dyskusje. Na początku lat 70. starano się nieco zreformować formułę plenerów, wprowadzono wówczas konferencje we Wrocławiu, sesje w Bolesławcu, na które zapraszani byli nie tylko plastycy, ale także socjologowie (m.in. prof. Władysław Misiak),pisarze, tacy, jak Janusz Styczeń, krytycy sztuki m.in. Jerzy Ludwiński, Antoni Dzieduszycki i aktorzy chcący wprowadzić interesujące rozwiązania do działań artystycznych w przestrzeni kulturalnej Bolesławca. W późniejszych latach kierownictwo i tworzenie koncepcji Plenerów Dolnośląskich przejęli, zwłaszcza w Bolesławcu, artyści ceramicy. Dodatkowym urozmaiceniem formuły plenerów były liczne happeningi rzeźbiarzy ceramików m.in. Wewnątrz (2000 r.), Utrwalanie śladów (2002 r.), Happy Tower (2003 r.). Z czasem ogólnopolska formuła plenerów zmieniła się na międzynarodową. Do naszego miasta zaczęli zjeżdżać artyści z całego świata z Japonii, Meksyku, Turcji, Węgier, Niemiec, Francji, Anglii i wielu innych państw. Do tej pory gościliśmy, niewiele ponad 300 artystów z całego świata.
Dziś spotkania artystów ceramików w ramach Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno – Rzeźbiarskich w Bolesławcu są niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w międzynarodowym dialogu artystów ceramików. Dzięki współpracy z lokalnymi producentami ceramiki artyści mają okazję tworzyć w lokalnych fabrykach ceramicznych (Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego, Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz, także pracownie ceramiczne BOK-MCC), wymieniać się doświadczeniami, eksponować swoje prace na wystawie poplenerowej organizowanej w Polsce i za granicą. Trzytygodniowe plenery rozpoczynają się każdego roku w przedostatni weekend sierpnia, podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki – imprezy której celem jest nie tylko promowanie producentów ceramiki z całego świata, ale także upowszechnianie wiedzy na temat szeroko pojętej „sztuki ognia”.

Wystawa będzie czynna do 7 czerwca. Codziennie w godzinach 10:00-18:00.

Prace z plenerów:

N_GSF_1321_www

I_GSF_1239_www

J_GSF_1197_www

C_GSF_1124_www

 

 

Przedstawiamy Państwu ofertę zajęć w Centrum Ceramiki Unikatowej z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Nasi ceramicy przygotowali ceramiczne króliczki oraz pisanki. Uczestnicy zajęć mogą rozwinąć swoje umiejętności, poznać tajniki pracy ceramika, a na koniec sami stworzyć wielkanocne ozdoby.

Pierwsza propozycja to dekorowanie ceramicznych pisanek – nasi ceramicy przygotowują unikatowe pisanki, które następnie uczestnicy dekorują przy użyciu farb, brokatów i wstążek. Po takich zajęciach, które trwają 45 minut, młodzi artyści zabierają ze sobą 3 pisanki – może to być doskonały prezent wielkanocny dla bliskich. Koszt to 15 zł/os.

DSC_5906

Druga propozycja to dekorowanie ceramicznych króliczków. Zajęcia obejmują pokaz odlewania wyrobów ceramicznych przy użyciu form roboczych. Nasi ceramicy przeprowadzą młodych artystów przez proces powstania ceramicznych eksponatów. Po tej części każdy uczestnik otrzyma wykonanego wcześniej w naszej pracowni ceramicznego króliczka, którego można dekorować według własnego uznania, wykorzystując do tego szeroką gamę barw farb i brokatów. Gotowy królik jest gotowy do odbioru po tygodniu, co jest związane z procesem technologicznym. Koszt to 35 zł/króliczek.

DSC_5834

TERMINY WARSZTATÓW:

PONIEDZIAŁKI / 20.03 – 10.04 / GODZ. 12:00, 17:00

CZWARTKI / 23.03 – 13.04 / GODZ. 12:00, 17:00

PIĄTKI / 24.03 – 7.04 / GODZ. 12:00

SOBOTY / 1.04, 8.04 / GODZ. 12:00

Na zajęcia obowiązują zapisy.

zapisy oraz szczegółowe informacje: marketing1@starakopalnia.pl tel. 74 667 09 15

W środę zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Kobiet. O godzinie 17:00 zapraszamy na warsztaty do Centrum Ceramiki Unikatowej, gdzie do wyboru są zajęcia z toczenia na kole garncarskim oraz lepienia w glinie.

Zapisy oraz informacje dodatkowe: marketing1@starakopalnia.pl tel. 74 667 09 15

DSC_4580

O godzinie 18:00 zapraszamy na kolejne spotkanie podróżnicze w ramach cyklu „Poza horyzont”. Tym razem naszym gościem będzie Hanna Smuga, która opowie nam o życiu w Afryce. Warto wysłuchać historii jej życia i porozmawiać o pasji podróżowania. Warto być z nami!

planning road trip

RAJ - TV

 

„RAJ. TUTORIAL”

Zapraszamy na pierwsze popremierowe pokazy spektaklu „RAJ. TUTORIAL”!

W niezwykłych przestrzeniach STAREJ KOPALNI Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu prezentuje spektakl o szczęściu i marzeniach, przewrotny esej polityczny, który pozostawi widzów w dobrym humorze.

O raju i o tym, jak do niego dotrzeć… Po raz pierwszy – coaching w teatralnej formie, fantazja o idealnym społeczeństwie w idealnym świecie.

„Wszystko nam mówi, że mamy być kimś konkretnym, sobą – kimś określonym, zamkniętym. Ale przecież czasem chcielibyśmy być kimś innym. W spektaklu RAJ.TUTORIAL w kilku krokach pokazujemy, jak poprzez prosty gest możemy stać się lepszą wersją samych siebie – bez granic, bez płci, z nowymi możliwościami. Czas na czułość i otwartość, na bliskość i dziecinność. Pozwalamy marzyć! Dajemy sobie szansę!” – mówią twórcy spektaklu.

 

Spektakl inspirowany wątkami z powieści „Middlesex” Jeffreya Eugenidesa i muzyką Jana Sebastiana Bacha.

Partner Spektaklu: Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA

Więcej o spektaklu: http://teatr.walbrzych.pl/spektakle/spektakle-na-afiszu/raj-tutorial/

 

GRAMY:
3 marca 2017 / godz. 19.00 / Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA / Budynek: 8B
4 marca 2017 / godz. 19.00 / Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA / Budynek: 8B
5 marca 2017 / godz. 18.00 /  Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA / Budynek: 8B

 

Raj. Tutorial - fot. Natalia Kabanow (6)

Raj. Tutorial - fot. Natalia Kabanow (11)

RAJ_fot-Natalia Kabanow (2)

RAJ_fot-Natalia Kabanow (68)

RAJ_fot-Natalia Kabanow

 

planning road trip

Marzec w Starej Kopalni to czas kontynuacji cyklu spotkań podróżniczych „Poza horyzont”. W kawiarni Sztygarówka gościć będą wyjątkowe osobowości. Podróżnicy, pasjonaci, poszukiwacze przygód. Dlaczego podróżują? Co ich pasjonuje? Jaka jest ich upragniona destynacja? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą podczas spotkań z mieszkańcami Wałbrzycha. Marcowe spotkania to część cyklu „Poza horyzont”, który będzie trwał również w kwietniu. Zwieńczeniem całości, punktem docelowym będzie początek sezonu turystycznego w Wałbrzychu, który jest planowany na 23 kwietnia. „Poza horyzont” to spotkania z ludźmi z pasją, na których warto być!

1 marca w Wałbrzychu będzie gościć Małgorzata Szumska – aktorka teatru lalek, life coach, instruktor jogi, pisarka, autorka książki Zielona Sukienka nominowanej do nagrody Traveler za swoją prelekcję „Zielona Sukienka, sentymentalna podróż na wschód”, wielokrotnie nagradzana na polskich festiwalach podróżniczych. Podczas spotkania autorka i podróżniczka opowie o swojej podróży na Filipiny. Małgorzata Szumska poleciała na skąpane w słońcu wyspy, by pomagać mieszkańcom w odbudowie ich domów zburzonych przez potężny tajfun. Na miejscu spotkała ludzi, którzy opowiadają o swoich niezwykłych, wzruszających przeżyciach, o filipińskich obyczajach, religii, przyjaźniach i miłościach… Z rozmów wyłania się barwny obraz kraju i jego mieszkańców, pełnych optymizmu, wytrwale szukających szczęścia, ale też doświadczonych przez los – dotkniętych kataklizmem i niedostatkiem. Autorka stara się odkryć prawdziwe Filipiny i znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy można zapomnieć o tajfunie? Czy na rajską wyspę wróci spokój? I o czym marzą Filipińczycy?

W Dzień Kobiet 8 marca w kawiarni Sztygarówka w Starej Kopalni odbędzie się spotkanie z Hanną Smugą – wałbrzyszanką, która w 1989 roku zamieszkała w północnej Nigerii w Kano. Od tego czasu dzieli swój czas między dwa domu, dwa kraje, łącząc obowiązki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Wałbrzycha oraz życie rodzinne i pasję podróżowania. Jej pasją jest muzyka i fotografia. Specjalizuje się w portretach kobiet. Kolekcjonuje dzieła sztuki afrykańskiej oraz biżuterię etniczną. W życiu kieruje się maksymą „…ludzie są tacy sami pod każdą szerokością geograficzną, przyświecają im podobne moralne zasady”.

24 marca będziemy gościć w Starej Kopalni ambasadora Wałbrzycha – Marka Arcimowicza – alpinistę, narciarza, nurka, profesjonalnego fotografa z ponad 20-letnim doświadczeniem, pioniera nowoczesnej fotografii zewnętrznej w Polsce. Fotografia zawodowa rozpoczęła się dla niego w podróży do Tybetu, w połowie lato 90-tych. W nepalskich Himalajach pracował również jako przewodnik. Ostatnie 17 lat współpracuje z polską edycją magazynu National Geographic. Pracował we wszystkich strefach klimatycznych: od raf koralowych przez pustynie, dżungle, do himalajskich szczytów. Wśród jego największych projektów znajduje się sesja ze średnio formatowego, analogowego aparatu 6×7 na szczycie Ama Dablam (2002), reportaż z wejścia na południową ścianę Annapurny I (2005), ale przede wszystkim pierwsze wejście Tramen Tepui Venzuela (2012). To ta podróż doprowadziła do ​​odkrycia nieznanych gatunków zwierząt. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć jest również reportaż o tanzańskich albinosach, nazwany „Ludzie duchy”. Jest on związany z docenianym i nagradzanym na świecie filmem dokumentalnym Martyny Wojciechowskiej o tym samym tytule. „Ludzie duchy” to materiał, który będziemy promować w Wałbrzychu, o którym fotograf opowie podczas spotkania.

Zapraszamy serdecznie!

DSC09410

Już za miesiąc wyjątkowy wieczór z ambasadorem Wałbrzycha Markiem Arcimowiczem.

LUDZIE DUCHY – tak nazywa się osoby dotknięte problemem albinizmu w Tanzanii.
Od narodzin żyją w ciągłym zagrożeniu kalectwem lub śmiercią.
Według wierzeń Tanzańczyków eliksir wytworzony z ciał albinosów ma przynosić szczęście i bogactwo.
O losach albinosów w tanzańskiej społeczności, znana podróżniczka Martyna Wojciechowska, zrealizowała doceniany już na całym świecie film dokumentalny, nagrodzony również na Festiwalu Telewizyjnego w Monte Carlo.

Stara Kopalnia, wraz z towarzyszem jej podróży – Markiem Arcimowiczem, fotografem, podróżnikiem, ambasadorem Wałbrzycha, wieloletnim współpracownikiem National Geographic – zapraszają Państwa na wystawę przejmującego fotoreportażu z codzienności ludzi dotkniętych bielactwem.

Wystawa pod nazwą „Ludzie duchy” to kilkadziesiąt fotogramów autorstwa pana Marka, opatrzonych komentarzem, zawierająca między innymi fotografię, która ukazała się na okładce polskiej edycji czasopisma National Geographic w maju 2015 roku.

Wiernisaż 24 marca o godz. 18.00 – budynek Galerii Sztuki B5.
W trakcie wernisażu usłyszą Państwo afrykańską muzykę perkusyjną, zagraną na żywo przez zespół Foliba.

Po wernisażu – o godz. 19:00 – zapraszamy do Caffe Sztygarówka na wieczór z autorem w ramach naszego cyklu spotkań z podróżnikami „Poza horyzont”.
Po spotkaniu – koncert Foliby.

Prosimy zarezerwować więcej czasu na ten piękny, bogaty wieczór w Starej Kopalni!

Wystawa trwać będzie do 28 maja 2017.
Wstęp bezpłatny, w godzinach 10.00-18.00.

labirynt

 

LABIRYNT – to nowoczesna forma spektaklu, będąca połączeniem teatru i współczesnych technologii. Jest to niezwykłe miejsce, w którym czas zatrzymuje się na chwilę, a uczestnik może zastanowić się nad najważniejszymi pytaniami jakie człowiek stawia sobie w życiu. Przedstawienie składa się z jednego widza i jednego aktora.

Ze względu na specyficzny charakter przedstawienia (wejście co 10 minut) prosimy o rezerwację telefoniczną uczestnictwa pod numerem telefonu: 514 020 667.
Czas trwania przedstawienia: 45 minut.
WEJŚCIE BEZPŁATNE!

Uczestnicy wchodzą do labiryntu pojedynczo w odpowiednich odstępach czasu. Przed wejściem otrzymują : odtwarzacz mp­3, słuchawki i niewielki lampion. Przez 11 komnat labiryntu widza prowadzi głos słyszany w słuchawkach.

Przedstawienie ma charakter interaktywny w związku z czym w poszczególnych komnatach na uczestników czekają zadania do wykonania, o których poinformuje głos w słuchawkach. Wszystkie komnaty są ze sobą powiązane i tworzą swoisty proces, przez który każdy z uczestników przechodzi indywidualnie. W połowie przedstawienie uczestnik ma możliwość decyzji kontynuacji zwiedzania lub opuszczenie labiryntu.

Spektakl jest przeznaczony dla młodzieży i dorosłych oraz dostępny w polskiej i angielskiej wersji językowej, projekt „ LABIRYNT” istnieje 7 lat wystawiany był w wielu miastach zarówno w Polsce jak i za granicą oraz wszędzie spotykał się z dużym zainteresowaniem.

 

plakat a3 WAŁBRZYCH NA PTAK

 

Wałbrzych na pTAK to impreza adresowana do uczniów wałbrzyskich szkół podstawowych i gimnazjów, która ma na celu m.in. uwrażliwienie na przyrodę i podnoszenie stanu świadomości ekologicznej. W Starej Kopalni odbędzie się finał międzyszkolnego konkursu na najciekawszą prezentację multimedialną pt. „Nasze dziuplaki”. Finałem akcji będzie wykonywanie przez uczniów budek dla ptaków w przestrzeniach Starej Kopalni. 
Krzysztof Żarkowski gratulujemy pomysłu i inicjatywy!
Koordynatorem akcji jest Zespół Szkół nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Wałbrzychu i Nadleśnictwo Wałbrzych.

 

planning road trip

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie podróżnicze w Starej Kopalni w ramach naszego cyklu „Poza horyzont”.
Tym razem w niezwykłą podróż zabierze nas Małgorzata Szumska – aktorka teatru lalek, life coach, instruktor jogi, pisarka, autorka książki Zielona Sukienka nominowanej do nagrody Traveler za swoją prelekcję „Zielona Sukienka, sentymentalna podróż na wschód”, wielokrotnie nagradzana na polskich festiwalach podróżniczych.
Podczas spotkania autorka i podróżniczka opowie o swojej podróży na Filipiny. Małgorzata Szumska poleciała na skąpane w słońcu wyspy, by pomagać mieszkańcom w odbudowie ich domów zburzonych przez potężny tajfun. Na miejscu spotkała ludzi, którzy opowiadają o swoich niezwykłych, wzruszających przeżyciach, o filipińskich obyczajach, religii, przyjaźniach i miłościach… Z rozmów wyłania się barwny obraz kraju i jego mieszkańców, pełnych optymizmu, wytrwale szukających szczęścia, ale też doświadczonych przez los – dotkniętych kataklizmem i niedostatkiem. Autorka stara się odkryć prawdziwe Filipiny i znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy można zapomnieć o tajfunie? Czy na rajską wyspę wróci spokój? I o czym marzą Filipińczycy?
Zapraszamy na wydarzenie i do dyskusji z autorką.

123426Next